Pěstování a skladování dýně Hokaido

P_stov_n__a_skladov_n__d_n__Hokaid_Oblíbenou dýni Hokaido (nebo podle původního názvu také Hokkaido) si můžete vypěstovat i doma na zahradě. Pokud se vám poštěstí a potká vás bohatá úroda, není problém dýni na dlouhou dobu uskladnit a používat ji přes celý rok. Tím si zajistíte i na zimu, kdy se dýně Hokaido v zelinářství špatně shání, trvalý přísun vitamínů a důležitých živin.

Jak na pěstování dýně Hokaido

Pěstování dýně Hokaido není nijak složité. Navíc je to pouze jednoletá rostlina, takže výsledky práce na sebe nenechají dlouho čekat.

Tipy pro pěstování dýně hokaido

Půda, ve které bude dýně hokaido růst, musí být středně těžká, ale hlavně bohatá na živiny. Než se pustíte do setby, přidejte k hlíně kompost nebo další zdroj prospěšných látek.

Dýně Hokaido kolem sebe potřebuje dostatečné množství prostoru. Protože se hodně rozroste, měla by se semena sázet více než metr od sebe. Nejspokojenější dýně budou, když jim necháte rozestupy větší než 1,3 metrů. Připravte se, že plazivé oddenky budou neustále růst. Můžete je zastříhávat, pokud se rozvětví, čeká vás lepší úroda. Hlavně ze začátku se záhony s dýní Hokaido musí důkladně zalévat.

Výsadba dýně Hokaido tedy není nijak složitá. Je možné sázet semena, ale mnohem výhodnější je si doma předpěstovat sazenice, a to nejlépe v dubnu. Předpěstování semen vůbec není těžké. Stačí zasadit dvě semena do písčité půdy a udržovat je v dostatečné vlhkosti. Sazeničky porostou velmi rychle.

Pokud tedy máte doma v květináčích nebo truhlících sazenice dýně Hokaido, přesaďte je ven nejlépe v květnu. Když sazenice přesazujete na záhon, platí pro ně stejná pravidla jako pro semena. Dbejte na to, aby mezi sebou měly dostatečnou vzdálenost.

Dýně Hokaido potřebuje pro správný růst dostatečné množství vody. Patří mezi teplomilné tykve a proto je potřeba pro ní vybrat místo s dostatečným množstvím tepla a slunce. Pokud půda promrzne, dýni Hokaido to nenávratně poškodí. Tykev poroste velmi rychle. Kvést začíná na konci května, ale spíše v období okolo června, od srpna už přichází čas dozrávání.

Pozor na přítomnost dalších druhů tykví, jako například cuket. Pokud se na dýni Hokaido přenese pyl z těchto jejích příbuzných, tak dojde ke zkřížení a výsledné plody nemusí odpovídat předpokládané kvalitě.

Sklizeň dýně Hokaido

Nejočekávanější okamžik celého pěstování dýně Hokaido je bezesporu doba sklizně. Ta v České republice nastává v období od konce srpna. Rozpoznat, jestli je dýně Hokaido už zralá, není vůbec složité. Musí být pevná, s tvrdou a hladkou slupkou a mít syté zabarvení. Ve většině případů tedy tmavě oranžové. Stopky musí být sušší a dřevnaté. Pokud dýni Hokaido nenecháte dostatečně uzrát, bude mít mdlejší chuť, ale také ji nesmíte nechávat růst příliš dlouho. Staré dýně jsou vláknité, blednou, a tím pádem ztrácejí jednu z důležitých látek, karoten.

Skladování vypěstované dýně Hokaido

Kámen úrazu je po vypěstování a sklizni dýně Hokaido také její skladování. V tomto bodě dělá chybu i spoustu zkušených zahrádkářů, kteří se pak musí s velkou částí úrody rozloučit. Při vybírání místa, kam plánujete dýni Hokaido uložit, je třeba dodržet několik důležitých zásad. Dýni vyhovuje chlad, ale v žádném případě nemůže být skladována ve vlhku. Proto si dobře rozmyslete, jestli můžete využít sklep nebo raději ještě sušší místo. Pokud máte ve sklepě problémy s plísní a vlhkostí, najděte pro dýni Hokaido raději lepší prostory.

Stopku neodtrhávejte, ale nechte ji zaschnout a odstraňte ji až těsně před použitím. Pokud chcete vyzkoušet jiný způsob skladování, můžete jednotlivé plátky dýně nasušit, a tím ji uchovat pro pozdější použití. Pokud chcete z dýně Hokaido dělat například oblíbenou polévku, můžete ji před usušením klidně i nastrouhat. Uchovávat můžete samozřejmě i semena, buď je zkuste upravit jako potravinu nebo si je můžete schovat a následující rok zasadit.

Ať už dýni uchováváte kdekoliv, čas od času zkontrolujte, jestli se nekazí. Pokažené plody vyhoďte, aby se plíseň nemohla šířit. Pokud dýni Hokaido uskladníte správně, může vám vydržet až do další sklizně nebo minimálně do února. Důležité látky z dýně nevyprchávají, právě naopak. Postupem času se v dýni zvyšuje obsah cukru a vitaminů. I když vzhledem k její úžasné oříškové chuti bude pravděpodobně stejně brzy pryč.



TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den:


Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení flash prvků na stránce, nebo došlo k chybě při načítání banneru.