Dýňová semínka

dynove_seminko_2Chutnají téměř jako oříšky, dají se koupit přírodní nebo slaná, obsahují obrovský koktejl výživných a léčivých látek, v lidovém léčitelství se proti střevním parazitům používají již odedávna a hodí se k přípravě nejrůznějších pokrmů. Řeč je o dýňových semínkách.

Dýňová semínka - nenápadný všelék

K dostání jsou nejčastěji semínka loupaná. Ta mají zelenou barvu. Sehnat se dají i bio semínka, nebo naopak pražená a solená, která se skvěle hodí na mlsání k pivu nebo vínu.Dýňová semínka se prodávají také ve slupce, mají pak podstatně delší dobu skladovatelnosti. Dají se nasušit a následně vyloupat.

Koktejl vitaminů a minerálů

Dýňová semínka obsahují velké množství zinku a vitaminu E, ale také vitaminy A, B, D a minerály draslík, vápník, hořčík, měď, mangan, selen a železo. Nechybí v nich ani důležité nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají v boji proti vysoké hladině cholesterolu a tlaku. Snižují tak riziko infarktu a mrtvice. Dýňová semínka navíc obsahují přírodní látky, které dokáží zpomalovat stárnutí a působí jako prevence proti nejrůznějším degenerativním procesům.

Dále dýňová semínka příznivě ovlivňují trávicí trakt, povzbuzují krevní oběh a působí blahodárně při výskytu některých druhů ekzémů. Rovněž podporují pružnost kůže a napomáhají její regeneraci.

Dýňová semínka pomohou mužům i ženám

Dýňová semínka pomáhají také v boji proti problémům s prostatou. Mají totiž schopnost zpomalovat růst prostaty, který je podmiňován testosteronem. Právě zvětšená prostata trápí velkou část mužů po padesátce a způsobuje jim problémy, které se zezačátku projevují především častým chozením na toaletu. Dýňová semínka jsou však vhodná i pro ženy, které trpí častými záněty močových cest, i pro ty, které procházejí postmenopauzálním syndromem. Snižují totiž krevní tlak a výskyt návalů, zvyšují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a potlačují bolesti hlavy a kloubů.

Podle některých studií má směs lněných a dýňových semínek ochranný vliv na srdce, cévy a játra, působí i na otravy léky a chemikáliemi. Tato směs totiž dokáže zmírnit toxicitu acetaminofenumetotrexátu. Játra ochraňuje i před karbontetrachloridem. Konzumace dýňových semínek se doporučuje i v případech, kdy pacienty trápí nespavost či úzkost. Pravidelná konzumace dýňových semínek pomáhá také při onemocněních kůže, žaludku a střev. Navíc zinek, který je v dýňových semínkách zastoupen ve velice hojné míře, je potřebný pro správnou stavbu kostí a v podstatě všech tkání v našem těle.

dynove seminko_1

Tím však výčet pozitivních účinků dýňových semínek na náš organismus ještě zdaleka nekončí. Nachází se v nich totiž fytosteroly, rostlinné estrogeny, které dokážou zabránit rozvoji nejrůznějších nádorů, umí blokovat rakovinné procesy a rovněž snižují nepříznivé účinky umělých hormonů xenoestrogenů.

Do salátů, omáček i moučníků

Dýňová semínka jsou velice vhodná k přípravě nejrůznějších pokrmů, jako jsou saláty a omáčky, hodí se i při pečení moučníků či chleba. Několik hodin před konzumací je dobré ponořit je do vody, aby se aktivovaly v nich obsažené enzymy. Doporučuje se čerstvá dýňová semínka na krátkou chvíli opražit na suché pánvi, pokapat je sójovou omáčkou nebo už na začátku pražení posypat špetkou soli. V takovéto podobě jsou vynikající náhražkou oblíbených, ale zato pořádně nezdravých smažených bramborových chipsů. Nevyloupaná semínka se hodí také k přípravě léčivých čajů.

Pravidelná konzumace dýňových semínek

V případě, že dýňová semínka chceme používat jako lék, je potřeba jíst je pravidelně. Stačí však poměrně malé množství, zhruba jedna hrstička semínek denně. S jejich trávením nemá lidský organismus žádné problémy.

Olej z dýňových semínek

dýňových semínek je možné získávat také olej. Ten má celou řadu vynikajících vlastností. Především má ze všech rostlinných olejů nejvyšší obsah organicky vázaného zinku. Kromě minerálních látek a stopových prvků se v něm dále nacházejí esenciální mastné kyseliny, vitaminy A a E, steroly, fosfolipidy, antioxidanty, koenzym Q a spousta dalších pro lidské tělo nezbytných látek.

Olej z dýňových semínek využijí především lidé, kteří trpí artritidou, tedy zánětlivým onemocněním kloubů. Na rozdíl od indometacinu, s nímž má na artritidu velice podobný účinek, nezpůsobuje poškození jater.Dýňový olej, zvláště pokud se aplikuje zevně, podporuje růst nehtů a jejich zpevnění a vyživuje nehtové lůžko. Rovněž zabraňuje padání vlasů, zamezuje demineralizaci organismu a vhodný je i jako prevence proti zubnímu kazu.

Dýňový olej pomáhá obnovování tkáně

Dále dokáže olej z dýňových semínek značně pomoci při hojení a obnovování nemocné tkáně, napomáhá i při problémech s trávicím ústrojím. Obnovuje a stabilizuje totiž membrány buněk jater a brání vzniku cirhózy. Příznivě ovlivňuje i zácpu, neboť má mírně projímavé účinky. Podporuje také činnost ledvin - je močopudný.

Vzhledem k vysokému obsahu zinku pomáhá dýňový olej i při virózách a nachlazeních, přispívá totiž k vylučování hlenu. Jako prevence stačí jedna čajová lžička oleje z dýňových semínek dvakrát denně. V případě, že je olej určen pro léčebné účely, doporučuje se jedna až dvě polévkové lžíce pro dospělé a jedna až dvě čajové lžičky pro děti denně.

Olej z dýňových semínek je možné použít do salátů, polévek i spousty dalších pokrmů. V případě, že je jeho chuť pro vás moc silná, můžete ho libovolně kombinovat i s jinými oleji a přidávat do jídel, která neprojdou tepelnou úpravou. Využít jej lze i jako teplou masku pro kosmetickou péči o kůži nebo k masáži, která přispívá k regeneraci kožních buněk. Lze s ním dělat také zábaly k ošetření poškozených či namáhaných vlasů.



TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den:


Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení flash prvků na stránce, nebo došlo k chybě při načítání banneru.