Druhy dýní

d_n__1Dýně v posledních letech nabývají na oblibě a začínají se stávat velice módními. Existuje jich hned několik druhů a celá řada z nich je jedlá. Jiné díky svým roztodivným tvarům slouží jako okrasa zahrad, oken či interiérů. Neodmyslitelně patří také k oslavám amerického svátku zvaného Halloween. Pěstování všech druhů dýní není nijak náročné, nejsou k němu nutné žádné speciální znalosti. Dýně můžeme rozdělit do dvou skupin – na jedlé a okrasné. Oba druhy jsou velice rozmanité – a to tvarově i barevně. 

Jedlé druhy dýní

Nejdříve se budeme věnovat druhům zeleninovým. U jedlého typu dýně se často objevuje jasně oranžové zabarvení dužiny. To vzniká díky luteinu, který je nezbytně důležitý pro lidský zrak. Dýně mohou mít jen několik málo centimetrů, ale ty klasické gigantické mohou měřit až osm metrů.

Dýně obecná

U nás nejčastěji pěstovaným druhem dýně je dýně obecná. Její vyzrálé plody dosahují hmotnosti až několika desítek kilogramů. Vhodná je k vaření i kompotování.

Špagetová dýně

Pravděpodobně vůbec nejchutnější dýní je špagetová dýně, která svůj název získala kvůli svému tvaru, její plody jsou totiž šišaté a kulovité. Výborně se hodí na vaření, a to především díky své chutné dužině.

Dýně Hokaido

Mezi největší zeleninové delikatesy patří také oblíbená dýně Hokaido, která (jak název napovídá) pochází z japonského ostrova Hokaido. Má sladkou chuť, jež se podobá bramborám nebo pečeným kaštanům, a řadí se k nejmenším pěstovaným dýním vůbec, dosahuje totiž hmotnosti přibližně jen 0,7 až 2,5 kilogramu. Barvu mívá od žluté až po sytě oranžovou, někdy je ale rovněž bělavě stříbrná nebo tmavě zelená. Dužinu má oranžovou. Dýně Hokaido je známá především díky svým pozitivním účinkům na lidské zdraví. Nachází se v ní totiž spousta vitaminů a minerálu, napomáhá při onemocněních srdce, žaludku, ledvin, sleziny, slinivky břišní i prostaty. Je vhodná do krémových polévek či omáček, využívá se i jako náhražka nezdravých příloh. Možné je i ji zavařovat, vytvářet z ní kompot, džem či povidla.

Červené a zelené Hokaido

Nejrozšířenějším druhem Hokaida je u nás červené UchikiKuri. Jeho vynikající dužina je vhodná na vaření, ale také pro přípravu kompotů. Oblíbeným červeným Hokaidem je také dýně Potimarron, která je o poznání větší než Uchiki Kuri a svým tvarem více připomíná hrušku. Taktéž má velké spektrum využití v kuchyni. Oba druhy dýní mají shodnou vegetační dobu, která činí pětadevadesát dní. Podobnou chuť jako červená Hokaida mají také zelená Hokaida. Například Hokkori, neboli kaštanová dýně má vynikající dužinu, stejně tak Buttercup Bonbon, jehož dužina je ještě o něco hutnější.

Německá centýřová dýně

Velice vhodná na kompotování je německá centýřová dýně, která byla vyšlechtěna v Evropě. V našem mírném klimatu se jí proto velice daří a její pěstování vůbec není složité ani náročné.

Olejová dýně

Pro svá vynikající semínka v podobě dřevnatých slupek je známá olejová dýně. Její semínka je nejdříve potřeba řádně usušit. Nachází se v nich celá řada vitaminů a minerálů. Dýňová semínka pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, tlak i riziko infarktu a mrtvice. Dobrým pomocníkem jsou také při boji proti problémům s prostatou. Rovněž potlačují bolesti hlavy a kloubů.

Valenciano Lumina

Jako vyřezávaná dekorace v období oslav amerického svátku Halloween se nejčastěji využívá dýně s názvem Valenciano Lumina. Kromě toho je vhodná také ke kompotování nebo výrobě sladkých marmelád a moučníků.

Muškátová dýně

Přestože je na povrchu žebrovaná a zelená, uvnitř je muškátová dýně sytě oranžová. Má poměrně hutnou dužinu. Tento druh dýně je výborný i v syrovém stavu.

Iron Cup

Dýně s názvem Iron Cup (v doslovném překladu železný hrnek) je na povrchu zelená a uprostřed světle oranžová. Je vhodná pro jakoukoli kuchyňskou úpravu, především pak na polévky. Díky její konzistenci je možné ji skladovat nezvykle dlouho, až zhruba jeden rok.

Korunní princ

Pro delší skladování je vhodná také dýně s názvem korunní princ. Ta své jméno získala podle korunky, která na plodu vyrůstá. Tento druh dýně je na povrchu bílý, ale dužinu má sytě oranžovou.

Maďarská modrá tykev

Také maďarská modrá tykev je určena pro delší skladování. Má popelavě šedý povrch a hutnou dužinu.

Peruánská dýně

Peruánská dýně má na povrchu zelenou barvu a svým tvarem připomíná žalud. Dužinu má sytě žlutou a je velice vhodná na vaření.

Turecké turbany

Dýně , které jsou kvůli svému vzhledu přezdívané turecké turbany, mají různé barvy, nejčastěji oranžovou a zelenou. Jejich hmotnost je do čtyř kilogramů a skvěle se hodí na vaření. Vynikající jsou plněné a zapečené.

Sweet Potatoes (sladké brambory)

Známým a oblíbeným druhem dýní jsou Sweet Potatoes. Sladké brambory mají vegetační dobu minimálně pětadevadesát dní a mladé plody je možné sklízet již v srpnu. Hodí se k vaření, ale dobrá jsou také v syrovém stavu.

Chameleon

Chameleon (acorn) je dýně žaludového tvaru, kterou je díky jejím krásným barvám možné použít jako dekoraci. Velmi vhodná je však také na vaření, má totiž jemnou oříškovou chuť a je možné ji i déle skladovat. Díky tomu, že roste v keřích, není ani její pěstování náročné na prostor. Její vegetační doba činí sto dní.

Festival

Mezi žaludové dýně patří rovněž Festival. Vzhledem ke svému tvaru a žluto-bílo-zelenému zabarvení na povrchu je velmi vhodná jako dekorace, je jí však možné využít také v kuchyni. Je totiž velice lahodná i v syrovém stavu. Její vegetační doba je pětaosmdesát dní.

Baby Boo

Krásnou bílou barvu má dýně s názvem Baby Boo. Tato žebrovaná dýně se velmi hodí na vaření, chutná je však i v syrovém stavu. Vegetační dobu má pětaosmdesát dní.

Kamo Kamo

Sladkou chuť, která se výborně hodí k přípravě sladkých dipů, má dýně s názvem Kamo Kamo. Ta má oranžovo-zelený žebrovaný povrch, a tak může sloužit i jako decentní dekorace.

Sweet Dumplings

Sladkou chuť mají také dýně Sweet Dumplings, které jsou žebrované a šedo-zelené. Svou výbornou dužinou připomínají klasické jedlé kaštany. Jejich vegetační doba je sto dní.

Marina di Chioggia

Velmi kvalitní dužinu má dýně pojmenovaná Marina di Chioggia, která má tmavou nebo šedozelenou barvu. Výborná je pečená anebo dušená ve vlastní slupce. Vegetační doba dosahuje 120 až 130 dní.

Okrasné dýně

Mezi čistě dekorativní dýně patří například Croockneck. Tento název si tato krásná strupatá oranžová dýně vysloužila proto, že svým tvarem připomíná ptáka s ohnutým krkem. Hezkou dekorací jsou také dýně Flat Striped, které na svém tmavě zeleném povrchu mají bílé proužky. Ozdobná je rovněž zelená dýně Lagenarie Cobra a šedá Autumn Wings (šedá křídla).



TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den:


Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení flash prvků na stránce, nebo došlo k chybě při načítání banneru.