Zavařování dýně Hokaido

pumpkinDýně Hokaido pochází z Nové Anglie, už od pradávna se však pěstuje na Dálném východě. Pojmenována je podle japonského sopečného ostrova Hokkaido, odkud se postupem času rozšířila do Ameriky. Díky zájmu o zdravou výživu se v poslední době stává známou a oblíbenou také v České republice.

Tato odrůda je o poznání menší než ostatní u nás běžně pěstované dýně. Váží zhruba 0,7 až 2,5 kilogramu. Mívá žlutou až sytě oranžovou, nebo také bělavě stříbrnou až tmavě zelenou barvu. Má oranžovou dužinu. Její chuť je sladká, podobná bramborám či pečeným jedlým kaštanům.

Příznivé účinky dýně Hokaido pro lidské tělo

Dýně Hokaido má spoustu příznivých účinků pro lidský organismus. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, především pak betakaroten, vitamíny B1, B2 a B3 a draslík. Její konzumace je doporučována obzvlášť lidem, kteří trpí onemocněním srdce, ledvin, žaludku, sleziny a slinivky břišní. Dýňová semínka navíc pomáhají při problémech s prostatou.

Tento typ dýně se používá především jako hlavní přísada do krémových polévek a omáček či jako náhražka nezdravých příloh, je však možné ji také zavařovat. A není to vůbec složité.

spousta dýně 1

Zavařování je jeden ze způsobů tepelné konzervace potravin. Potraviny ve sklenici se při ní ohřívají na teplotu přibližně 85°C. Tím, že se ohřívají ve sklenici s těsně uzavřeným víčkem, dojde k jejich uvaření a pasterizaci. Po zchladnutí sklenic se v nich sníží tlak, čímž se dosahuje vzduchotěsnosti a pasterizaci pokrmu. Ten je tím pádem chráněn proti kontaminaci nejrůznějšími mikroorganismy z vnějšího prostředí. Potraviny je tak možné déle uchovávat, aniž by došlo k jejich zkažení.

Zavařování dýně Hokaido

Pro zavařování dýně Hokaido je potřeba mít dostatečně velký a hluboký hrnec nebo speciální zavařovací hrnec s teploměrem a mřížkou. Na dno hrnce je potřeba položit čistou utěrku, popřípadě kus nějaké jiné látky. zavařování dýněSklenice se musí do hrnce vkládat opatrně tak, aby se navzájem nedotýkaly. Poté se zhruba do poloviny výšky sklenic přilije teplá voda, která se zahřeje na požadovanou teplotu, nikdy však nesmí dosáhnout bodu varu. Po skončení zavařování dýně Hokaido se sklenice vyjmou speciálními kleštěmi a nechají se vychladnout na podložce. Jakmile vychladnou, otočí se dnem vzhůru, aby bylo jasné, že víčka dostatečně těsní.

Při zavařování dýně Hokaido je nutné dávat pozor na to, aby plody byly zdravé a kvalitní. Jakmile na sobě mají i sebemenší náznaky napadení škůdcem, jsou pro zavařování naprosto nevhodné. Důležité je také dbát na správné umytí a vysušení sklenic.

Vynikající dýňový kompot

Výborný je například kompot z dýně Hokaido. Na nálev z jednoho litru vody jsou třeba 2 kilogramy cukru, šťáva z 1 - 2 citronů, hřebíček a skořicová či ananasová tresť. Z dýně odstraníme semena a měkké dužiny a nakrájíme ji na řezy, které oloupeme. Řezy nakrájíme na kostičky o hraně přibližně 2 centimetry, vložíme do mísy, zalijeme je roztokem vody a kyseliny citronové a necháme 12 minut odstát. Následně dýni scedíme a necháme řádně okapat. Poté ji můžeme mírně předvařit, nebo rovnou naskládat do sklenic, na jejichž dno vložíme 2 - 3 hřebíčky a kousek skořice, popřípadě několik kapek tresti či 2 kolečka citronu. Následně směs zalijeme cukerným roztokem. Potom sterilujeme zhruba 30 minut při 90°C.

Džem z dýně Hokaido

dýňový džemdýně Hokaido je možné vyrábět i džem. Potřebujeme k tomu 750 gramů dýně Hokaido, 500 gramů želírovacího cukru, 500 gramů krystalového cukru, 2 citrony, lžičku mleté skořice, 500 gramů jablek, lžíci zázvoru a 2 decilitry vody. Dýni oloupeme, odstraníme z ní semínka a veškerá vlákna. Dužinu nakrájíme na kostičky. Jablka také oloupeme, vyjmeme jádřince a nakrájíme. Následně ovoce dáme do hrnce, podlijeme ho vodou, přidáme citronovou kůru a šťávu a najemno nastrouhaný zázvor. Směs je potřeba vařit na mírném ohni, dokud nezměkne. Potom přisypeme cukry a skořici a vaříme přibližně dvacet minut, dokud směs nezhoustne. Džemem naplníme jednotlivé sklenice a dobře je uzavřeme šroubovacím uzávěrem. Zavařování džemu z dýně Hokaido trvá zhruba 20 minut.

Dýňová povidla

Velmi chutná jsou také dýňová povidla. Mezi ingredience kromě dýně Hokaido patří také malá konzerva ananasu, 1 decilitr citronové šťávy, 1 kilogram krystalového cukru a 2 lžíce želatiny. Očištěnou a nastrouhanou dýni Hokaido společně s nadrobno nakrájeným ananasem vložíme do hrnce. Přilijeme nálev a citronovou šťávu. Pomalu vaříme do té doby, než nastrouhaná dýně změní svou konzistenci. Poté přisypeme cukr a stále mícháme, dokud se nerozpustí a povidla nezhoustnou. Následně na želatinu nalijeme ½ decilitru studené vody a opět pomalu zahříváme a mícháme, než se směs rozpustí. Potom ji přilijeme k povidlům a opravdu důkladně promícháme. Nakonec je necháme několik minut povařit, načež je vlijeme do sklenic a na čtyřiadvacet hodin dáme do suché páry.

Dýně Hokaido po čínsku

Dýni Hokaido je možné zpracovávat i takzvaně po čínsku. Potřeba je k tomu střední dýně, 5 – 6 velkých cibulí, 1 středně velký česnek, lžička mletého zázvoru, lžička mleté pálivé papriky, sůl, sójová omáčka a 2 malé plechovky rajského protlaku. Dužinu z omyté dýně, kterou jsme zbavili jadřince, nakrájíme na kostičky. Poté nadrobno nakrájenou cibuli osmažíme na sádle, přidáme dýni, koření, sůl a sójovou omáčku a přibližně 30 minut dusíme. Potom přidáme rajčatový protlak a znovu krátce povaříme. Než tato směs vychladne, nalijeme ji do nahřátých skleniček, ty uzavřeme šroubovacími víčky a otočíme je dnem vzhůru. Tuto směs, která je výborná s masem a dušenou rýží či toasty, je potřeba ukládat v chladu a temnu.



TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den:


Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení flash prvků na stránce, nebo došlo k chybě při načítání banneru.